Final Results

Tournament: BYC SE U12 U14 Foil
Location:
Event: Open Y-12 Men's Foil
Event Class: Unrated
Date: 14 February 2010 - 09:00

Place Name Born Club Div Ratin Earne
1 Richenberg, Theodore 1999 Sussex Scorpions GBR U  
2 Deering, Maximillian 1999 One Two Six GBR U  
3T Hughes, Andrew 1999 Eltham College GBR U  
3T Deamer, Euan 1999 Crawley Swords GBR U  
5 Sneddon, Charlie 1999 Brambletye School GBR U  
6 Head, Connor 1999 Kcswhs GBR U  
7 Robinson, Phillip 1999 Guildford GBR U  
8 Godfrey, Daniel 1999 Salle Coton GBR U  
9 Smith-Robinson, Nahum 1999 Crawley Swords GBR U  
10 Aki-Sawyer, Jordan 1999 Kcswhs GBR U  
11 Watkins, Aidan 1999 Kcswhs GBR U  
12 Berry, Hugo 1999 Escrime Academy GBR U  
13 Lucas, Tyler 1999 Gravesham GBR U  
14 Sapsford, Morgan 1999 One Two Six GBR U  
15 Bass, Alex 1999 Kcswhs GBR U  


Round #1 - Pools

Pool #1   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Head, Connor (K) 1   D1 V5 V5 V3   3 14 10 +4 2
Richenberg, Theodore (SS) 2 V5   V5 V5 V5   4 20 10 +10 1
Smith-Robinson, Nahum (CS) 3 D2 D4   V5 V5   2 16 14 +2 3
Sapsford, Morgan (OTS) 4 D1 D1 D2   D0   0 4 20 -16 5
Godfrey, Daniel (SC) 5 D2 D4 D2 V5     1 13 13 0 4
Pool #2   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Aki-Sawyer, Jordan (K) 1   V5 V5 D2 D2   2 14 14 0 3
Watkins, Aidan (K) 2 D1   V5 D3 D2   1 11 19 -8 4
Lucas, Tyler (GRV) 3 D3 D4   D1 D1   0 9 20 -11 5
Deamer, Euan (CS) 4 V5 V5 V5   V5   4 20 9 +11 1
Sneddon, Charlie (BS) 5 V5 V5 V5 D3     3 18 10 +8 2
Pool #3   1 2 3 4 5   V TS TR Ind Pl
Deering, Maximillian (OTS) 1   D4 V5 V5 V5   3 19 7 +12 2
Hughes, Andrew (EC) 2 V5   V5 V5 V5   4 20 8 +12 1
Bass, Alex (K) 3 D0 D0   D1 D1   0 2 19 -17 5
Berry, Hugo (EA) 4 D0 D2 V4   D1   1 7 16 -9 4
Robinson, Phillip (GUI) 5 D2 D2 V5 V5     2 14 12 +2 3

Round #2 - Direct Elimination

Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
 (1) Hughes, Andrew - U        
   (1) Hughes, Andrew - U      
 (16) -BYE-        
     (1) Hughes, Andrew - U    
 (9) Aki-Sawyer, Jordan - U    10 - 6    
   (8) Robinson, Phillip - U      
 (8) Robinson, Phillip - U  8 - 10      
       (4) Deering, Maximillian - U  
 (5) Sneddon, Charlie - U      9 - 10  
   (5) Sneddon, Charlie - U      
 (12) Berry, Hugo - U  10 - 8      
     (4) Deering, Maximillian - U    
 (13) Lucas, Tyler - U    6 - 10    
   (4) Deering, Maximillian - U      
 (4) Deering, Maximillian - U  3 - 10      
         (3) Richenberg, Theodore - U
 (3) Richenberg, Theodore - U        4 - 10
   (3) Richenberg, Theodore - U      
 (14) Sapsford, Morgan - U  10 - 6      
     (3) Richenberg, Theodore - U    
 (11) Watkins, Aidan - U    10 - 5    
   (6) Head, Connor - U      
 (6) Head, Connor - U  3 - 10      
       (3) Richenberg, Theodore - U  
 (7) Smith-Robinson, Nahum - U      10 - 5  
   (10) Godfrey, Daniel - U      
 (10) Godfrey, Daniel - U  6 - 10      
     (2) Deamer, Euan - U    
 (15) Bass, Alex - U    2 - 10    
   (2) Deamer, Euan - U      
 (2) Deamer, Euan - U  1 - 10      
         

Results generated by Fencing Time tournament software: www.FencingTime.com